Aicinām Skolas iesaistīties Zemes dienas atzīmēšanā 23. – 26. aprīļa nedēļā

22. aprīlī, Otrajās Lieldienās, visā pasaulē atzīmēs Zemes dienu. Šogad tā ir veltīta tēmai “Saglabāsim mūsu sugas”.

Dabas daudzveidība mums apkārt kļūst arvien trauslāka, pazūdot kukaiņiem, putniem, zivīm un citiem pasaules okeāna iemītniekiem. Vairākas sugas izmirst pavisam un ir apdraudētas pat veselas ekosistēmas – polārie reģioni, koraļļu rifi un lietusmeži.

Šī gada Zemes dienas tēma pievērš uzmanību visām šīm problēmām, tādēļ aicinām Ekoskolas to atbalstīt nedēļā pēc Zemes dienas (23. – 26. aprīlī).

1. Aicinām Iepazīt – izmantot iespēju, ka angļu valodā pieejamas jaunas dabas izglītības filmas “Mūsu planēta” / “Our planet”, lai labāk saprastu dabas daudzveidības nozīmi un mūsu graujošo ietekmi uz to.

Filmas ir pieejamas Netflix maksas platformā šajā adresē. Varat izmantot iespēju piekļūt lapas saturam pirmo mēnesi bez maksas (tikai atcerieties to atcelt, pretējā gadījumā sākot ar nākamo mēnesi tiks maksāts)

Katra no sērijām ir līdz 50 minūtēm gara un pieejama angļu valodā. Sevišķi iesakām šīs sērijas:

  • “Jungles” – iespējams uzzināt daudz informācijas par lietusmežu izzušanu
  • “Coastal Seas” – vairāki stāsti par jūras pasaules izmaiņām cilvēku rezultātā.
  • “Frozen Worlds” – par mums tuvo polāro reģionu skarbo likteni ekosistēmai, ko kā pirmo apdraud klimata pārmaiņas. Emocionāli smaga, bet vienlaikus precīzi atspoguļo klimata pārmaiņu jau šobrīd redzamās ietekmes.

Varat uzzināt vairāk par apdraudētajām sugām un saistītajām rīcībām šajā Zemes dienas lapā (angliski).

2. Aicinām arī Rīkoties – spert pirmos soļus, lai panāktu, ka Ekoskolu tuvumā un to darbības rezultātā daba netiek apdraudēta:

  1. Veidot alejas un koku stādījumus pilsētā – atšķirībā no koku stādīšanas izcirtumos, koki skolu pagalmos, gar ceļiem un pilsētās veicina ar kokiem saistīto dzīvotņu paplašināšanos vietās, kur to iepriekš nav bijis. Lai nodrošinātu labāku saikni starp kokiem un apkārtējo dabu, aicinām izvēlēties vietējās koku sugas. Iesaistiet šajos plānos pašvaldību un apkārtējos iedzīvotājus.
  2. Atteikties no pesticīdu lietojuma skolas pagalmā. Vēl vairāk – iesakām pajautāt, vai līdzīgi nevar rīkoties visa pašvaldība, nelietojot pesticīdus dažādu pašvaldības iestāžu pagalmu, parku un citur, kur tie nav saistīti ar pārtikas audzēšanu.
  3. Aicināt skolas vadību un pašvaldības pārstāvjus atbalstīt plašāku bioloģiskās pārtikas (ražotas bez pesticīdiem) izmantošanu, izmantojot Zaļo iepirkumu. Atgādinām, ka Zaļās karotītes produkti NAV bioloģiski ražoti un būtībā apdraud dabu tikpat daudz, cik pārējie.

Protams, visas šīs iespējas ir tikai ieteikumi, no kuriem varat izvēlēties tos, kas šķiet jums piemērotākie.

Lai ļautu notiekumim izskanēt plašāk, aicinām pieteikt plānotos pasākumus šajā anketā līdz 20. aprīlim (izmantosim to, lai aicinātu uz pasākumiem medijus) – ej.uz/EkoZemesDiena

Protams, pēc pasākuma priecāsimies, ja atsūtiet fotogrāfijas.

Pasākums notiek projekta “Ekoskolas kopienu līdzdalībai (nr. 2019.LV/NVOF/DAP/053)” ietvaros. Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par pasākuma saturu atbild pasākumu organizators – Vides izglītības fonds.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s