Vides dienas martā

Meža diena

Kas ir meža diena?

Apvienoto Nāciju Organizācija 2012. gadā 21. martu pasludināja par Starptautisko mežu dienu, lai veicinātu izpratni par visu veidu mežu nozīmi. Valstis tiek mudinātas organizēt pasākumus un dažādas aktivitātes, kas saistītas ar mežiem un kokiem, piemēram, koku stādīšanas kampaņas.

Meži aizņem vienu trešdaļu no Zemes masas, veicot vitāli svarīgas funkcijas visā pasaulē. Meži ir bioloģiski visdaudzveidīgākā ekosistēma uz sauszemes, kur dzīvo vairāk nekā 80% sauszemes dzīvnieku, augu un kukaiņu sugu. Tomēr, neraugoties uz visiem ekoloģiskajiem, ekonomiskajiem, sociālajiem un veselības ieguvumiem, ko rada mežs – pasaules mežu izciršana turpinās satraucošos tempos. Bet mežs ir pārāk dārgs, lai to zaudētu!

Meža diena 2022

2022. gada tēma ir “Meži – ilgtspējīga ražošana un patēriņš”. Meža dienu svin 21. martā.

Apmēram 1,6 miljardi pasaules iedzīvotāji ir tieši atkarīgi no mežiem, lai spētu sev nodrošināt pārtiku, pajumti, siltumu, medikamentus u.c. Koks ir atjaunojams resurss, ja mežus apsaimnieko ilgtspējīgi.

Koksne ir ilgtspējīgs materiāls. Ar to varam veidot mēbeles un citus piederumus, tā var aizvietot plastmasu, radīt jaunas šķiedras mūsu apģērbam un, izmantojot tehnoloģiju, ir kļuvusi par nozīmīgu materiālu medicīnas un pat kosmosa nozarēs.

Ir ļoti svarīgi patērēt un ražot koksni videi, planētai un tās iedzīvotājiem draudzīgākā veidā. Aizsargāsim šo atjaunojamo resursu ar ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu.

Noskaties video par 2022. gada meža dienu – https://www.youtube.com/watch?v=NJm2jV2CE5E

Kā atzīmēt šo dienu?

* Organizējiet vai pievienojieties izglītojošiem un praktiskiem pasākumiem, kuros tiek cildināti un loloti meži.

*Iestādiet kādu koku, organizējiet foto konkursus un virtuālas mākslas izstādes par meža tēmu, skolēnu debates, viktorīnas u.tml.

*Mežs ir vieta, kur smelties spēku, elpot svaigu gaisu, doties veselīgās pastaigās, pārgājienos, uzlabojot gan fizisko, gan mentālo veselību. Mēs, Ekoskolu programma, aicinām doties dabā un apmeklēt savu iecienītāko mežu, koku un nofotografēties pie tā.

Aicinām dalīties ar savām aktivitātēm, pievienojot foto atskatus šeit: https://ej.uz/Padlet_vides_dienas_marts

! Sociālajos tīklos aicinām izmantot tēmturus: #Ekoskolas #mežadiena #IntlForestDay 

Noderīgi materiāli par Starptautisko meža dienu atrodami šeit:

https://www.un.org/en/observances/forests-and-trees-day

http://www.fao.org/international-day-of-forests/en/

Ekoskolu infografika par meža tēmu: ej.uz/ekomezsinfo

Meža dienas plakāti, kurus variet lejupielādēt:

Meža dienas 2022 galvenais plakāts (izmēri 920×400 px)
Meža dienas 2022 soc. tīklu plakāts (izmērs 1080×1080 px)

Ūdens diena

Kas ir ūdens diena?

Pasaules Ūdens diena katru gadu tiek svinēta 22. martā. Un tā akcentē ūdens nozīmi cilvēka dzīvē, tā patieso vērtību un to, kā mēs visi kopā varam labāk aizsargāt šo vitāli svarīgo resursu, jo piesārņojums daudzviet rada milzu izaicinājumus nodrošināt cilvēka pamatvajadzību pēc tīra ūdens. Pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) iniciatīvas tā pirmo reizi visā pasaulē tika atzīmēta 1993. gadā. Šī diena ir starptautiskas svinības un iespēja aicināt ikvienu pievērst uzmanību ūdens resursu nozīmei un ilgtspējīgai apsaimniekošanai, mudinot sabiedrību domāt ne vien par savas, bet arī nākamo paaudžu veselību un izdzīvošanas iespējām. Latvijā šo dienu atzīmē kopš 1996. gada.

Ūdens diena 2022

Šī gada tēma – “Gruntsūdeņi – padarīt neredzamo redzamu.” Ūdens dienu svin 22. martā.

Gruntsūdeņus ikdienā nav iespējams novērot, bet to ietekme ir redzama visur. Tie atrodas zemē kā apslēpts dārgums, kas bagātina mūsu dzīvi. Sausākajās pasaules daļās tas var būt vienīgais veids, kā cilvēki var piekļūt ūdenim. Gandrīz viss šķidrais saldūdens pasaulē atrodams gruntsūdeņos. Ikdienā tie palīdz nodrošināt dzeramā ūdens piegādi, lauksaimniecību, rūpniecību un ekosistēmas. Daudzviet, īpaši vietās, kur nav pietiekami daudz nokrišņu, cilvēki pārmērīgi izmanto un piesārņo gruntsūdeņus. Pilnīga gruntsūdeņu atgūšanās no piesārņojuma var ilgt gadu desmitus vai pat gadsimtus. Gruntsūdeņiem būs izšķiroša nozīme, pielāgojoties klimata pārmaiņām. Mums ir jāstrādā kopā, lai spētu saglābt un ilgtspējīgi izmantot šo vērtīgo resursu.

Kā atzīmēt šo dienu?

*Ūdens dienā ir iespēja rīkot lekcijas, nodarbības, radošās darbnīcas.

*Noteikti doties pastaigā dabā, meklējot dzīvību ūdenī, izstaigāt pavasara ūdeņos burbuļojošās straujupes.

*Šajā dienā ir brīnišķīga iespēja runāt ar sabiedrību par visu apkārtējo ekosistēmu nozīmi ūdens veidošanā, uzturēšanā un saglabāšanā un cilvēku radītajām ietekmēm dabā, ūdens piesārņojumu un iespējamiem risinājumiem.

Aicinām dalīties ar savām aktivitātēm, pievienojot foto atskatus šeit: https://ej.uz/Padlet_vides_dienas_marts

! Sociālajos tīklos aicinām izmantot tēmturus: #Ekoskolas #ūdensdiena #worldwaterday

Noderīgi materiāli par Ūdens dienu atrodami šeit:

https://www.worldwaterday.org

Ekoskolu infografika par ūdens tēmu: ej.uz/ekoudensinfo

Ūdens dienas plakāti, kurus variet lejupielādēt:

Ūdens dienas 2022 galvenais plakāts (izmērs A4)
Ūdens dienas 2022 plakāts soc. tīkliem (izmērs 1080×1080 px)

Zemes stunda

Kas ir Zemes stunda?

Simboliski izslēdzot apgaismoju Sidnejā 2007. gadā, Zemes stunda ir kļuvusi par vienu no pasaules lielākajām vides akcijām. Zemes stunda jau 15 gadus iedvesmo indivīdus, uzņēmumus un organizācijas 190 valstīs un teritorijās rīkoties klimata pārmaiņu un dabas daudzveidības samazināšanās novēršanai. Zemes stunda notiek katru gadu marta pēdējā sestdienā. Zemes stunda gadu gaitā spējusi vienot cilvēkus apkārt pasaulei tādā veidā kļūstot par akciju, kas spēj virzīt lielas izmaiņas likumdošanā.

Zemes stunda 2022

Šī gada tēma: Dabas daudzveidības izzušana.

Zemes stunda 2022. gadā notiks 26. martā plkst. 20.30. Ikviens iedzīvotājs, uzņēmums, pašvaldība vai organizācija akcijas laikā tiek aicināti simboliski izslēgt apgaismojumu uz vienu stundu, lai iestātos par dabu un parādītu savu apņemšanos videi draudzīgākai rīcībai ikdienā.

Dabas daudzveidība samazinās un aptuveni miljonam sugu draud izmiršana. Bioloģiskās daudzveidības mērķu īstenošanas novērtējums liecina, ka mēs neesam sasnieguši iepriekšējās desmitgadēs starptautiski izvirzītos mērķus problēmas mazināšanai. Arī Latvijas ziņojumi Eiropas Komisijai par dabas stāvokli neuzrāda apmierinošu situāciju mūsu valstī. Zemes stunda izceļ iedzīvotāju, organizāciju, uzņēmumu, zinātnes un izglītības institūciju, valdību lomu bioloģiskās daudzveidības mērķu sasniegšanai nākamajā desmitgadē.

2022. gads būs izšķirošs mūsu planētas nākotnei. Lai gan pierādījumi par vides krīzi un vēlme pēc pārmaiņām ar katru dienu pieaug, tie vēl nav pārauguši nepieciešamajā rīcībā. Vēlāk šogad pasaules līderi pulcēsies, lai apmeklētu kritisku Apvienoto Nāciju Organizācijas konferenci par dabu un bioloģisko daudzveidību. Šī konference piedāvā vienreizīgu iespēju veidot nākamo desmitgadi gaišāku, veselīgāku un ilgtspējīgāku. Taču tas var notikt tikai tad, ja pasaules līderi šajā konferencē noteiks vērienīgu globālu apņemšanos — līdzīgi kā Parīzes nolīgumā, bet attiecībā uz dabu — līdz 2030. gadam novērst dabas un bioloģiskās daudzveidības samazināšanos.

Ja pasaules līderi steidzami nepastiprinās savus centienus aizsargāt dabu, globālā temperatūra var paaugstināties virs Parīzes nolīgumā noteiktās 1,5 grādu robežvērtības jau 2030. gadā, kas ir desmit gadus agrāk, nekā tika gaidīts. Jebkāda turpmāka temperatūras paaugstināšanās var nozīmēt neatgriezenisku kaitējumu mūsu planētai. Zemes stunda, kas notiek īsi pirms šīs konferences, ir būtiska iespēja radīt globālu impulsu, kas nepieciešams, lai piespiestu pasaules līderus rīkoties vēlāk šajā gadā.

Kā atzīmēt šo dienu?

*Izslēdz gaismu uz stundu – tas ir visvieglākais veids kā piedalīties Zemes stundā!

*Izpildi Pasaules Dabas Fonda testu par dabu un uzzini faktus, kāpēc ir būtiski iestāties par dabas daudzveidības saglabāšanu! Links uz testu: https://lv-pdf.panda.org/jaunumi/?233410/Izpildi-zemes-stunda-2022-testu–par-dabu

*Pavadi laiku ar ģimeni, vakariņojiet sveču gaismā un spēlējiet galda spēles.

*Piedalies Zemes stundas “Virtual spotlight”. Zemes stundas laikā visos akcijas oficiālajos soc. tīklos parādīsies video, kuru obligāti jānoskatās un jākoplieto visos savos soc. tīklos, jāsūta visiem draugiem, lai noskatās. Mērķis – pārņemt visus pasaules mediju laika joslas, lai pievērstu uzmanību pasaules vides problēmām un rosinātu cilvēkus rīkoties.

Esiet aktīvi un radoši – veidojiet pasākumus un izdomājiet paši savas aktivitātes un kopīgojiet tās ar pasauli caur saviem soc. tīkliem!

! Sociālajos tīklos aicinām izmantot tēmturus: #Ekoskolas #Zemesstunda #connect2earth #shapeourfuture

Noderīgi materiāli par Zemes stundu atrodami šeit:

https://lv-pdf.panda.org/virzieni/klimats/zemes_stunda/

https://www.earthhour.org/

Zemes stundas plakāts, kuru variet lejupielādēt:

Pasaules Dabas Fonds piedāvā:

Ielaid skolā dabu

Starptautiskajā savvaļas sugu dienā, 3.martā, Pasaules Dabas Fonds aicina skolas piedalīties grantu konkursā “Ielaid skolā dabu”. Konkursa mērķis ir veicināt izglītības par bioloģisko daudzveidību attīstību skolās, vairojot interesi, izpratni un attīstot dabas atjaunošanas prasmes skolēnos un skolotājos. Skolas var pieteikt idejas dabas teritoriju vai objektu izglītības procesam izveidei, kas sekmēs arī dabas daudzveidību kopumā – vai tā būtu pilsēta, ciemats, parks vai mežs, pļava vai upe. Šobrīd ikvienam sugu bagātam m2 ir nozīme.

Pieteikšanās konkursam līdz 2022. gada 31. martam (ieskaitot), aizpildot šo pieteikumu. Pieteikuma pielikumi, kas nav obligāta prasība, var tikt iesūtīti elektroniski ar norādi “KONKURSAM „Ielaid skolā dabu”” uz e-pasta adresi epeksena@pdf.lv tajā pašā dienā, kad tiek aizpildīts šis pieteikums.

Vairāk info par konkursu atrodams šeit:

https://lv-pdf.panda.org/jaunumi/?233470/Aicina-skolas-piedalities-grantu-konkursa-Ielaid-skola-dabu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s