Vides dienas martā

MEŽA DIENA 

Kas ir meža diena?

Apvienoto Nāciju Organizācija 2012. gadā 21. martu pasludināja par Starptautisko mežu dienu, lai veicinātu izpratni par visu veidu mežu nozīmi. Valstis tiek mudinātas organizēt pasākumus un dažādas aktivitātes, kas saistītas ar mežiem, piemēram, koku stādīšanas kampaņas.

Meži dod tik daudz mūsu veselībai! Tie attīra ūdeni, attīra gaisu, uztver oglekli, lai cīnītos pret klimata pārmaiņām, nodrošina pārtiku, zāles un uzlabo mūsu labklājību. Šo vērtīgo dabas resursu aizsardzība ir mūsu ziņā. Šis 2023. gads aicina dot nevis tikai ņemt, jo veselīgi meži uzturēs veselus cilvēkus.

Meža diena 2023

2023. gada tēma ir “Meži un veselība”. Meža dienu svin 21. martā.

Noskaties video par 2023. gada meža dienu – https://www.youtube.com/watch?v=SUEsiXBUYzI&t=1s

Kā atzīmēt šo dienu?

* Organizējiet vai pievienojieties izglītojošiem un praktiskiem pasākumiem, kuros tiek cildināti un loloti meži.

*Iestādiet kādu koku, organizējiet foto konkursus un virtuālas mākslas izstādes par meža tēmu, skolēnu debates, viktorīnas par mežiem un to ieguldījumu mūsu veselībā u.tml. 

Aicinām dalīties ar savām aktivitātēm, pievienojot foto atskatus Padlet platformā līdz 29.martam: https://ej.uz/padlet_marts

Sociālajos tīklos aicinām izmantot tēmturus: #Ekoskolas #mežadiena #IntlForestDay 

Kādēļ ir svarīga Meža diena?

 • Meži uzlabo mūsu garīgo un fizisko veselību

Laika pavadīšana mežā vairo pozitīvas emocijas un mazina stresu, asinsspiedienu, depresiju, nogurumu, trauksmi un spriedzi. Koki pilsētās arī absorbē satiksmes un rūpniecības radītās piesārņojošās gāzes un filtrē tādas smalkas daļiņas kā putekļus, netīrumus un dūmus, kas palīdz aizsargāt pilsētu iedzīvotājus no elpceļu slimībām.

 • Meži ir būtisks pārtikas un uztura avots

Gandrīz viens miljards cilvēku visā pasaulē ir atkarīgi no savvaļas pārtikas, piemēram, garšaugu, augļu, riekstu, gaļas un kukaiņu ievākšanas, lai nodrošinātu barojošu diētu. 

 • Meži ir dabas aptiekas

Apmēram 50 000 augu sugu, no kurām daudzas aug mežos, ir ārstnieciska vērtība. Visā pasaulē izmanto no meža iegūtas zāles daudzām slimībām un daudzas izplatītas farmaceitiskās zāles tiek iegūtas no meža augiem.

 • Veselīgi meži pasargā mūs no slimībām

Meži tradicionāli ir kalpojuši kā dabisks šķērslis slimību pārnešanai starp dzīvniekiem un cilvēkiem, taču, turpinoties mežu izciršanai, pieaug risks, ka slimības var pāriet no dzīvniekiem uz cilvēkiem. Vairāk nekā 30 procenti no jaunajām slimībām, par kurām ziņots kopš 1960. gada, ir saistītas ar zemes izmantojuma izmaiņām, tostarp mežu izciršanu.

 • Mežiem ir galvenā loma cīņā pret lielāko draudu veselībai, ar ko saskaras cilvēce: klimata pārmaiņas

Veselīgi meži palīdz kontrolēt globālo sasilšanu: mežos ir 662 miljardi tonnu oglekļa, kas ir vairāk nekā puse no globālā oglekļa krājuma augsnē un veģetācijā. Meži un koki arī palīdz novērst karstuma un ekstremālu laikapstākļu iedarbību, ko izraisa klimata pārmaiņas, kas rada lielu globālu veselības problēmu. Piemēram, koki, kas pareizi novietoti ap ēkām, atdzesē gaisu un var samazināt gaisa kondicionēšanas vajadzības līdz pat 30 procentiem, tādējādi ietaupot enerģiju.

 • Meži ir apdraudēti un tiem nepieciešama mūsu palīdzība

No 2015. līdz 2020. gadam mežu izciršanas dēļ katru gadu tika zaudēti desmit miljoni hektāru. Meža kukaiņi ik gadu bojā aptuveni 35 miljonus hektāru meža. Ugunsgrēki 2015. gadā skāra aptuveni 98 miljonus hektāru meža visā pasaulē. Izmantojot mežam draudzīgu politiku un palielinot ieguldījumus mežos un kokos, mēs varam aizsargāt savu planētu un savu veselību. Protams, arī izglītojot par šiem jautājumiem sabiedrību, mēs varam panākt pārmaiņas.

Noderīgi materiāli par Starptautisko meža dienu atrodami šeit:

https://www.un.org/en/observances/forests-and-trees-day

https://www.fao.org/international-day-of-forests/en/

Ekoskolu infografika par meža tēmu: http://ej.uz/ekomezsinfo

Meža dienas plakāti, kurus varat lejupielādēt:

ŪDENS DIENA

Kas ir ūdens diena?

Pasaules Ūdens diena katru gadu tiek svinēta 22. martā. Tā akcentē ūdens nozīmi cilvēka dzīvē, tā patieso vērtību un to, kā mēs visi kopā varam labāk aizsargāt šo vitāli svarīgo resursu, jo piesārņojums daudzviet rada milzu izaicinājumus nodrošināt cilvēka pamatvajadzību pēc tīra ūdens. Pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) iniciatīvas tā pirmo reizi visā pasaulē tika atzīmēta 1993. gadā. Šī diena ir starptautiskas svinības un iespēja aicināt ikvienu pievērst uzmanību ūdens resursu nozīmei un ilgtspējīgai apsaimniekošanai, mudinot sabiedrību domāt ne vien par savas, bet arī nākamo paaudžu veselību un izdzīvošanas iespējām. Latvijā šo dienu atzīmē kopš 1996. gada.

Ūdens diena 2023

Šī gada tēma – “Esi pārmaiņas, kuras Tu vēlies redzēt pasaulē”. Šī gada simbols ir kolibri putniņš, jo senajā stāstā kolibri nes ūdens lāses, lai nodzēstu lielu ugunsgrēku kāmēr citi nolūkojās traģēdijā. Viņa darīja visu, ko varēja. Esiet kā kolibri putniņš, rīkojieties tagad!

Ūdens dienu svin 22. martā.

Šīs Pasaules ūdens dienas mērķis ir paātrināt pārmaiņas, lai atrisinātu ūdens un sanitārijas krīzi.Tā kā ūdens ir nozīmīgs mums visiem, mums visiem ir jārīkojas. Tas nozīmē arī Tev! Jūs un jūsu ģimene, skola un kopiena varat mazināt ietekmi, mainot ūdens lietošanas, patēriņa un apsaimniekošanas veidus savā ikdienā.

Jūsu saistības tiks pievienotas Ūdens rīcības programmai, kas tiks atklāta ANO 2023. gada ūdens konferencē — pirmajā šāda veida pasākumā gandrīz 50 gadu laikā. Šis ir brīdis, kad pasaule vienojas ap ūdeni reizi paaudzē. Spēlējiet savu lomu. Dari, ko vari.

Kā atzīmēt šo dienu?

 • Ūdens dienā ir iespēja rīkot lekcijas, nodarbības, radošās darbnīcas.
 • Taupiet ūdeni, piemēram, ejiet īsākā dušā vannas vietā, neļaujiet krānam tecēt, tīrot zobus, mazgājot traukus un gatavojot ēdienu.
 • Esiet zinātkāri: uzziniet, no kurienes nāk ūdens un kā tas tiek koplietots, apmeklējiet attīrīšanas iekārtu, lai redzētu, kā tie tiek apsaimniekoti un attīrīti.
 • Pārtrauciet piesārņot: nelieciet pārtikas atkritumus, eļļas, zāles un ķīmiskas vielas tualetē vai kanalizācijā.
 • Aizsargājiet dabu: iestādiet koku vai izveidojiet lietus dārzu – izmantojiet dabiskus risinājumus, lai samazinātu plūdu risku un uzkrātu ūdeni.
 • Sakopšana: piedalieties vietējo upju, ezeru, mitrāju vai pludmaļu sakopšanā.

Aicinām dalīties ar savām aktivitātēm, pievienojot foto atskatus Padlet platformā līdz 29.martam: https://ej.uz/padlet_marts

Sociālajos tīklos aicinām izmantot tēmturus: #Ekoskolas #ūdensdiena #worldwaterday

Noderīgi materiāli par Ūdens dienu atrodami šeit:

https://www.worldwaterday.org/

https://www.unwater.org/bethechange/

Ekoskolu infografika par ūdens tēmu: http://ej.uz/ekoudensinfo

Ūdens dienas plakāti, kurus variet lejupielādēt:

ZEMES STUNDA

Kas ir Zemes stunda?

Simboliski izslēdzot apgaismoju Sidnejā 2007. gadā, Zemes stunda ir kļuvusi par vienu no pasaules lielākajām vides akcijām. Zemes stunda jau 15 gadus iedvesmo indivīdus, uzņēmumus un organizācijas 190 valstīs un teritorijās rīkoties klimata pārmaiņu un dabas daudzveidības samazināšanās novēršanai.

Zemes stunda 2023

Zemes stunda 2023. gadā norisināsies 25. martā plkst. 20.30, kad ikviens iedzīvotājs, pašvaldība, uzņēmums vai organizācija ir aicināta veltīt vienu stundu Zemei. Tas ir brīdis, kad cilvēki visā pasaulē simboliski izslēdz gaismas uz vienu stundu, lai kopā radītu retu vienotības brīdi, kas apvieno pasauli, izgaismojot dabas izzušanas un klimata krīzi globālā mērogā un iedvesmojot arī citus rīkoties un iestāties par steidzamām pārmaiņām.

Laiks rīkoties ir tagad! Mums ir jāpauž atbalsts dabai, lai aizsargātu mūsu un planētas veselību un labklājību. Tikai kopīga pasaules iedzīvotāju nostāja aizsargāt un uzlabot vides kvalitāti palīdzēs panākt zinātnei atbilstošas starptautiskās vienošanās par dabu, klimatu un ilgtspējīgu attīstību.

Mūsu attiecības ar dabu ir bīstami nelīdzsvarotas. Nesen pasauli satricināja virkne katastrofālu notikumu – mežu ugunsgrēki, ekstrēmi laika apstākļi un COVID-19 pandēmija. Mēs joprojām cīnāmies ar vēl nebijušām, traģiskām sociālekonomiskām sekām. 2020. un 2021. gads mums ir pierādījuši, ka daba ir būtiska mūsu eksistencei un veselīgas dabas sistēmas ir obligātas mūsu pastāvēšanai. To, ko mēs darām dabai, mēs darām sev, jo dabas noplicināšana mums sniedz jaunu pandēmiju rašanās riskus.

Kā atzīmēt šo dienu?

 • Izslēdz gaismu uz stundu – tas ir visvieglākais veids kā piedalīties Zemes stundā!
 • Noķer brīdi, kad izslēgsies gaismas! Atrodi labu vietu pilsētas panorāmas vērošanai un vēro gaismu izslēgšanas brīdi pulksten 8:30 vakarā pēc vietējā laika! Fotografē vai iemūžini video apgaismojuma izmaiņas vides objektos.
 • Pavadi laiku ar ģimeni, vakariņojiet sveču gaismā un spēlējiet galda spēles.
 • Naksnīgais velobrauciens. Ar velosipēdu dodies vēla vakara piedzīvojumā un izpēti tuvējo apkārtni. Dodies izbraucienā zem naksnīgajām debesīm, izbaudi vēso vēja brāzmu un apkārtējo dabu.
 • Dabai veltīts filmu vakars. Ieplāno noskatīties dokumentālo filmu par dabu, piemēram, Mūsu planēta (Our Planet) sērijas un nodoties dabas apbrīnošanai visā tās krāšņumā!
 • Esiet aktīvi un radoši – veidojiet pasākumus un izdomājiet paši savas aktivitātes un kopīgojiet tās ar pasauli caur saviem soc. tīkliem!

Sociālajos tīklos aicinām izmantot tēmturus: #Ekoskolas #Zemesstunda #BiggestHourForEarth.

Noderīgi materiāli par Zemes stundu atrodami šeit:

https://lv-pdf.panda.org/virzieni/klimats/zemes_stunda/

https://www.earthhour.org/

Zemes stundas plakāts, kuru variet lejupielādēt:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s